Rostkowo

W czwartek, 13 września, w sali gimnastycznej naszego gimnazjum miała miejsce „żywa” lekcja historii „Kampania Wrześniowa 1939”. Zorganizowali ją nauczyciele Beata Lewandowska oraz Zbigniew Baranowski.

Przewodniczącym lekcji był Marcin Baranowski, pracownik Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W bardzo ciekawy sposób opowiedział o tragicznych wydarzeniach, jakie miały miejsce we wrześniu 1939 roku: obronie Polski przed atakami III Rzeszy, Słowacji i ZSRR oraz o przegranej naszego kraju. Oprócz przedstawienia najważniejszych dat i wydarzeń, pan Marcin Baranowski pokazał broń z okresu II wojny światowej oraz zademonstrował jej działanie. Uczeń naszego gimnazjum, Rafał Lipowski z klasy 3c, wystąpił w roli żołnierza i prezentował wojenne umundurowanie. Uczniowie mieli też okazję dowiedzieć się, w jaki sposób walczyły dywizje piechoty i brygady kawalerii.

Pan Marcin Baranowski opowiedział również o rekonstrukcjach wojennych walk: w jaki sposób są organizowane i kto może wziąć w nich udział. Był to bardzo interesujący temat, ponieważ niejeden uczeń naszego gimnazjum chciałby wcielić się w rolę żołnierza i wziąć udział w rekonstruowanej bitwie. Uczniowie obejrzeli też krótki film na ten temat.

Taka lekcja historii była bardzo trafnym sposobem na przedstawienie najważniejszych wydarzeń z czasów II wojny światowej. Interesujący wykład pana Marcina Baranowskiego oraz okazja do zobaczenia na żywo broni i munduru polskiego żołnierza na pewno zaintrygowała wielu uczniów do samodzielnego poznawania historii naszego kraju.

Klasopracownie

„Kocham mój Kościół”- pod takim hasłem młodzież diecezji płockiej pielgrzymowała do Rostkowa 22 września 2012. Była to już jubileuszowa- bo już XXX pielgrzymka do miejsca urodzenia patrona młodzieży, św. Stanisława Kostki.

Z Ciechanowa tradycyjnie uczniowie gimnazjów i szkół średnich wędrowała pieszo. W grupie liczącej ok. 250 osób była reprezentacja naszego gimnazjum . Liczyła 30 osób. Opiekunem grupy była p. M. Przybysz. Towarzyszyli nam także kapłani z par. św. Tekli- ks. Kamil i ks. Mateusz.

W Rostkowie młodzież nawiedziła kościół parafialny- sanktuarium św. Stanisława. Obejrzała program ewangelizacyjny- pantomimę pt. „Kościół naszym domem” oraz historię życia św. Stanisława przygotowaną w formie komiksu. O godz. 18.00 pielgrzymi uczestniczyli w Eucharystii sprawowanej przez ks. bpa Piotra Liberę oraz ks. bpa Antoniego Długosza, biskupa pomocniczego diecezji częstochowskiej.

W homilii biskup Długosz mówił m.in. o tym, że młodzi ludzie poddawani są presji, iż muszą się „dobrze bawić”, nie odmawiać picia czy zapalenia jointa. Tymczasem życie wymaga, żeby „iść pod prąd”. – Za kilka lat założycie swoje rodziny – mówił młodym biskup Antoni Długosz. – Już teraz warto stawiać sobie pytanie: „Jaką będę matką, jakim będę ojcem?”. Od kapitału, jaki zbierzecie w czasie młodzieńczych lat, zależy wasza małżeńska przyszłość. Nie można tego zmarnować czasu. I o tym, przypomina wam Staszek Kostka, o którym się mówi, że „w krótkim czasie, przeżył czasów wiele”.

Radości pielgrzymowania, modlitewnego nastroju i skupienia nie popsuła młodym pątnikom pogoda, która w tym roku niestety nie dopisała. Z powodu ulewnego deszczu i burzy nie odbył się koncert zespołu „New Life’m”

Pielgrzymka zakończyła się po udzieleniu błogosławieństwa.